GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5806026
*
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:19:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 12:28:28
1
1.000 kr
27/4 14:08:45
2
1.200 kr
27/4 16:42:12
3
1.800 kr
27/4 17:31:59
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28
-
5112 Ljuslyktor & vas
Orrefors. Höjd: 6-30 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:23
-
6179 Tulpanvas
Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17
-
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:54
-
2023 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:38
-
2009 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:03
*
Vas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 12:28:28 | 1 | 1.000 kr |
27/4 14:08:45 | 2 | 1.200 kr |
27/4 16:42:12 | 3 | 1.800 kr |
27/4 17:31:59 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28 -
5112 Ljuslyktor & vas
Orrefors. Höjd: 6-30 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:23 -
6179 Tulpanvas
Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17
-
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:54 -
2023 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:38 -
2009 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:03